پیام رئیس موزه تاریخ طبیعی به مناسبت روز جهانی موزه

پیام رئیس موزه تاریخ طبیعی به مناسبت روز جهانی موزه


تاریخ انتشار : Publish : نسخه قابل چاپ Print

روز جهانی موزه

"آثار تاریخی و باستانی نشان دهنده اوج هنر معماری در میان این مردم در طول تاریخ گذشته است. 
اینها چیزهائی است که گذشته تاریخی یک ملت را رنگ و رونق می‌بخشد و مردم می توانند گذشته، تاریخ و ریشه های خود را پیدا کنند."
 
  "بخش از فرمایشات مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۳۸۲/۷/۲۱ " 
 
کمیته ی بین المللی موزه ها ایکوم (ICOM) در دوازدهمین مجمع عمومی خود، در سال ۱۹۷۷ میلادی که درمسکو بر پا شد ، روز ۱۸ مه مصادف با ۲۸ اردیبهشت را در تقویم جهانی به‌عنوان روز جهانی موزه و میراث فرهنگی اعلام کرد تا در همه کشورهای عضو، مراسم و آیین‌هایی در بزرگداشت این کانون‌های تاریخ و فرهنگ ملل برگزار و اهمیت موزه‌ها به‌عنوان یکی از موثرترین الزامات توسعه پایدار برای همه مردم از هر قوم و نژادی تبیین شود. 
این روز بزرگ در کشور ما نیز که یکی از قله‌های بزرگ میراث و تمدن جهانی است، جایگاه مهم و ویژه‌ای را دارد. از این رو وجود و گسترش موزه ها یکی از مهم ترین شاخص های توسعه هرکشور محسوب می شود. 
در سال جاری نیز نقش و جایگاه این مجموعه‌های با ارزش فرهنگی، تاریخی با توجه به روزهای دشوار درگیری با بیماری کرونا و لزوم ایجاد محدودیت‌های ایجاد شده در این عرصه، بیش از پیش مشهود و نمایان بوده است. امیدواریم به یاری خداوند متعال با ریشه کن شدن این بیماری و تمامی بیماری‌ها در سطح جهان و امنیت پایدار بهداشتی در کل دنیا، در آینده ای نزدیک شاهد رونق هر چه بیشتر این صنعت مهم و ارزشمند در جهان باشیم.
لذا به رسم وظیفه بدینوسیله فرا رسیدن روزجهانی موزه و میراث فرهنگی را به مردم با فرهنگ و عزیز، به ویژه فعالان در این عرصه فرهنگی و تاریخی تبریک و تهنیت عرض می نمائیم.